2017-2018 Preliminary Snowbird Class List

Class Boat Name Contact Name Yacht Club Sail Number Make/Model PHRF
A Perfectly Strange Paul Kalina CYC 87210 Pocket Rocket 22 195
A Frog Pritns Tim Onders STYC 79070 Dufour 34 192
A Wind Dancer Chris McMuldroch CYC none Tartan 3800 186
A Billabong David Silliman/Ben Lobaugh SBYC 4200 Lancer 38 147
A Akari II Windowrks Sailing CYC Seattle none Dufour 38 138
B Aquavit David Sinson STYC 3242 International Folkboat 25 285
B Lady L Damon Darley crew Milltown 79043 US 25 253
C Outlaw Derek Storm/Cindy Gossett CYC Seattle 77108 J-30 138
C Skana II Philippe Lindheimer 279 Sabre 386 120
C Vela Volta Steve Kirsch STYC 61314 Bavaria 35 117
D Gusto Holm Albrecht, Beth Miller STYC/CYC 44119 Swan 44.1 99
D Last Tango James Geros CYC, SBYC 212 J-105 93
D CORVO105 Tom Kerr SBYC 475 J-105 93
D Sadie Mae Justin Beals STYC 53561 Grand Soleil 40 81
D Solution Tyson Varosyan STYC 28335 J-35 72
D Anarchy Tom Ward STYC USA 11 Flying Tiger F10 57

2017 SBYC TransPuget Race

2017 TransPuget race – A Class – September 17, 2017 at 11:30 AM

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30:00, Course: NMEN2, Wind dir: N, Ave wind: 5
Rank Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 J 30 Outlaw A 77108 CYC Derek Storm 138 11:30:00 13:14:57 1:44:57 1:43:40
2 J 100 TOURIST A 18 SYC Bill Daniel 105 11:30:00 14:19:56 2:49:56 2:56:44
3 Westsail 32 HULA A 306 STYC Bill Stange 239 11:30:00 15:00:00 3:30:00 2:59:51
4 Intn’l Folkboat Aquavit A 3242 STYC David Sinson 285 11:30:00 12:50:28 DNF

2017 TransPuget race – B Class – September 17, 2017 at 11:30 AM

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:35:00, Course: NMEN2, Wind dir: N, Ave wind: 5
Rank Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 Quest 30 Charlotte B 25365 CYC Al Johnson 93 11:35:00 13:11:09 1:36:09 1:41:57
2 J 105 Last Tango B 212 CYC, SBYC James Geros 93 11:35:00 13:11:49 1:36:49 1:42:40
3 Melges 24 Pickled Duckies B 623 CYC Seattle John Rahn 93 11:35:00 DNS
3 J 40 Malolo B 46008 SBYC Michael Hoffman/Sam Haney 90 11:35:00 DNS

2017 TransPuget race – C Class – September 17, 2017 at 11:30 AM

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:40:00, Course: NMEN2, Wind dir: N, Ave wind: 5
Rank Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected
1 Farr 395 Eye Candy C 39504 SYC Jim Marta 39 11:40:00 13:08:08 1:28:08 1:42:29
2 Bene 40.7 Bravo Zulu C 46720 CYC Seattle Denny Vaughan 57 11:40:00 13:11:54 1:31:54 1:43:32
3 J 109 Shada C 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69 11:40:00 13:14:10 1:34:10 1:43:55
4 J 145 Jedi C 3696 SYC John Tenneson -21 11:40:00 13:02:20 1:22:20 1:47:15
5 Express 37 re-Quest C 18266 CYC Seattle Alex Wetmore 72 11:40:00 13:26:09 1:46:09 1:56:33

2017 TransPuget Race — Preliminary Class List

TransPuget 2017 Preliminary Class List

 
Type Boat Class SailNo Club HelmName PHRF
Intn’l Folkboat Aquavit A 3242 STYC David Sinson 285
Westsail 32 HULA A 306 STYC Bill Stange 239
J 30 Outlaw A 77108 CYC Derek Storm 138
J 40 Malolo B 46008 SBYC Michael Hoffman/Sam Haney 108
J 100 TOURIST B 18 SYC Bill Daniel 105
Melges 24 Pickled Duckies B 623 CYC Seattle John Rahn 93
J 105 Last Tango B 212 CYC, SBYC James Geros 93
Quest 30 Charlotte B 25365 CYC Al Johnson 93
Express 37 re-Quest C 18266 CYC Seattle Alex Wetmore 72
J 109 Shada C 44 CYC Seattle Jerry Woodfield 69
Bene 40.7 Bravo Zulu C 46720 CYC Seattle Denny Vaughan 53
Farr 395 Eye Candy C 39504 SYC Jim Marta 39
J 145 Jedi C 3696 SYC John Tenneson -21